На сайті Інституту соціології НАН України оприлюднено науково-популярний матеріал д.соц.н. Сергія Дембіцького "Фон громадської думки впродовж війни"

Дещо парадоксальними були зміни громадської думки в Україні після початку повномасштабного вторгнення російської федерації в 2022 році. Незважаючи на те, що початок вторгнення був найскладнішим періодом цієї війни для української держави, оцінки українців з соціально-політичних питань різко змінилися на краще. Це стосувалося багатьох аспектів – оцінки стану економіки, ставлення до керівництва держави, важливості демократичного вектору розвитку країни тощо.

Шкала «GSR-5» була розроблена у 2020 році, а з 2021 її було включено до щорічного соціологічного моніторингу «Українське суспільство», який проводиться Інститутом соціології НАН України з 1994 року. Результати 2021 року продемонстрували виразний соціально-політичний негативізм, що характеризував громадську думку, а вже наступний замір у травні 2022 (дані були безкоштовно зібрані для Інституту Соціологічною групою «Рейтинг») зафіксував кардинальні зміни на краще. Останнє цілком вкладається в логіку гіпотези щодо ефекту «гуртування довкола прапору».

Далі розглянуті конкретні результати застосування шкали «GSR-5» впродовж останніх чотирьох років, які дозволять вам сформувати власне уявлення про зміни громадської думки в умовах виснажливої війни (опис опитувань наведено у додатку до цього матеріалу).


Повний матеріал див. тут