Дизайн. Опитування в окремих військових частинах Збройних Сил України щодо актуальних питань соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей в умовах дії правового режиму воєнного стану було проведено з 11 по 16 вересня 2023 року. Збір первинної соціологічної інформації здійснювався шляхом самозаповнення спеціально розробленої анкети (паперова форма), підготовленої представниками Науково-дослідному центру гуманітарних проблем ЗС України. Анкети заповнювалися в присутності організаторів опитування (інтерв’юерів) і збиралися одразу після їх заповнення.
До анкетування всього було залучено 443 військовослужбовця різних категорій. На першому ступені формування вибірки соціологічного дослідження в якості одиниць відбору виступали військові частини. Цілеспрямовано були відібрані військові частини за двома ознаками: знаходження їх на відновленні та належність до різних видів (окремих родів) військ (сил). Всередині визначених військових частин для проведення опитування цілеспрямовано визначалися підрозділи (взвод, рота) з таким розрахунком, щоб вони за належністю представляли бойові підрозділи та підрозділи забезпечення. Визначені підрозділи виступали в якості точок опитування, 3-4 у кожній військовій частині, по 30-40 респондентів. На останньому етапі, умовно можна вважати, що проводилося суцільне опитування військовослужбовців у визначених підрозділах . «Умовність» в даному випадку полягала у тому, що анкетуванням було охоплено не повний списковий склад військовослужбовців підрозділу, а та його частина, яка на даний момент часу перебувала в точці опитування. Частина військовослужбовців підрозділів знаходилась поза їх межами і не була досяжна для опитування з різних причин, зокрема через: залученість до виконання основних функціональних завдань, несення служби, чергувань, відряджень, а також перебування у відпустках, у лікарняних закладах тощо.
Інструмент. Анкета включала, у тому числі, і методику вимірювання психологічного дистресу на 31 індикатор, яка була підготовлена фахівцями Інституту соціології НАН України для загальнонаціонального опитування та в рамках співпраці була надана Науково-дослідному центру гуманітарних проблем ЗС України для використання у військово-соціологічних дослідженнях.
Зазначена методика дозволяє оцінити як загальний психологічний дистрес (без акценту на конкретних вимірах – як неспецифічний емоційно дискомфортний стан), а також сім конкретних вимірів психологічного дистресу (ворожість, міжособистісна сенситивність, соматизація, тривога, параноїдальні ідеї, виснаження, депресія).
Результати: деякі чинники психологічного дистресу. Завдяки проведеному аналізу вдалося виявити чотири чинники, що мають істотний вплив на виразність психологічного дистресу серед військовослужбовців:
- рівень задоволеності психологічною та медико-психологічною реабілітацією;
- досвід зіткнення з порушеннями під час призначення на посади, переміщення по службі, звільнення з неї;
- досвід зіткнення з чергами в медичних установах;
- досвід зіткнення з нестатутними взаємовідносинами.
Якщо перше та третє відноситься до інституціональної складової соціального забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей (Закон України про «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), то решта – це безпосередні порушення в організації військової служби, обумовлені недотриманням статутних та інших нормативних положень.
Разом вони пояснюють більше чверті (26,0%) мінливості загального психологічного дистресу. Так само впливовими перелічені чинники залишаються за оцінки впливу на виразність окремих вимірів психологічного дистресу:
- ворожості – в значенні імпульсивності та агресивності (пояснюють 18,9% мінливості);
- міжособистісної сенситивності – в значенні низької самооцінки, сором’язливості і вразливості (пояснюють 9,7% мінливості; тут втрачає свій вплив досвід зіткнення з чергами в медичних установах);
- соматизації – в значенні тілесного дискомфорту (пояснюють 22,0% мінливості);
- тривоги – в значенні напруженості, страху і поганого передчуття (пояснюють 23,0% мінливості);
- параноїдальних ідей – в значенні підозрілості, недовіри і схильності до звинувачення інших (пояснюють 27,7% мінливості);
- виснаження – в значенні занепаду фізичних і психічних можливостей (пояснюють 24,0% мінливості);
- депресії – в значенні пригніченості і тужливості (пояснюють 19,4% мінливості).
Ці результати демонструють вплив перелічених чинників як на посилення руйнівного стресу загалом, так і на посилення його специфічних проявів. Останні можуть обтяжувати життя військовослужбовців в найрізноманітніших сферах його прояву. Важливо і те, що психологічні дистресові стани справляють негативний вплив на морально-вольові ресурси, що є запорукою успішного виконання службових і, особливо, бойових завдань.
Результати: ефекти психологічного дистресу. Дослідження також дозволило з’ясувати деякі аспекти негативного впливу психологічного дистресу на морально-психологічну стійкість особового складу Збройних Сил України – оцінки власного бойового (морального) духу та [не]згоду з тим, що військовослужбовці власного підрозділу впевнені у своїх силах та здатності виконати завдання за призначенням.
Щодо оцінок власного бойового духу загальний психологічний дистрес пояснює 20,6% їх мінливості, а спільне використання окремих вимірів психологічного дистресу (значимими тут залишаються міжособистісна сенситивність, виснаження та депресія) – 26,2%.
У випадку думок про можливості власного підрозділу загальний психологічний дистрес пояснює 13,9% їх мінливості, в той час як з окремих вимірів психологічного дистресу релевантним залишається лише виснаження, яке пояснює 12,6%.
Модель та рекомендації. У найбільш загальному вигляді модель інституційних та організаційних чинників виснаження морально-психологічної стійкості військовослужбовців є такою:
Хоча представлена модель є інтуїтивно очікуваною та цілком зрозумілою, варто врахувати той факт, що досліджувався широкий спектр чинників, які можуть посилювати психологічний дистрес (див. додатки 1 та 2). Але найвпливовішими в контексті психологічного самопочуття виявилися саме прогалини в інституційному забезпеченні медико-психологічної реабілітації та порушення в організації військової служби. Отже це напрям, що потребує обов’язкового реагування задля зменшення руйнівних стресових станів й, відповідно, посилення морально-психологічної стійкості особового складу ЗС України.
Рекомендації:
- Дослідити досвід ефективних установ медико-психологічної реабілітації військовослужбовців (множинне кейс-стаді) з метою виявлення найкращих практик надання відповідних послуг.
- Дослідити причини відхилення від найкращих практик в інших установах медико-психологічної реабілітації (множинне кейс-стаді) та запропонувати заходи інституційних змін.
- Звернути увагу посадових осіб органів військового управління, командирів (начальників) усіх рівнів на недопустимість порушень під час призначення особового складу на посади, переміщення його по службі та звільнення з неї, дотримання виключно статутних взаємовідносин між військовослужбовцями, організацію окремих аспектів військової служби відповідно до чинного законодавства України та положень діючих керівних документів.
- Розробити методичні рекомендації щодо роботи з різними проявами психологічного дистресу серед військовослужбовців.
Додаток 1
Складові соціального захисту, які досліджувалися
- Продовольче забезпечення.
- Речове забезпечення.
- Медична допомога.
- Психологічна та медико-психологічна реабілітація.
- Грошове забезпечення.
- Сповідування будь-якої релігії або не сповідування жодної.
- Визначення тривалості службового часу і часу відпочинку.
- Отримання відпусток.
- Отримання грошової допомоги на оздоровлення.
- Безоплатний проїзд.
- Звільнення від штрафних санкцій та пені за невиконання зобов’язань.
- Вибір місця проживання та виїзд за кордон.
- Можливість отримувати освіту.
- Пенсійне забезпечення.
- Отримання одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
- Отримання правової допомоги.
- Забезпечення житлом.
- Можливість оскарження неправомірних дій та рішень.
- Дотримання рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
- Отримання статусу учасника бойових дій.
- Догляд за дитиною.
- Отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або отримання поранення (контузії, травми або каліцтва).
Додаток 2
Соціальні проблеми, які досліджувалися
- Порушення під час призначення на посади, переміщення по службі, звільнення з неї.
- Несвоєчасне та неповне продовольче забезпечення.
- Несвоєчасне та неповне речове забезпечення.
- Заборгованість з виплати щомісячного грошового забезпечення.
- Невиплата додаткової грошової винагороди за виконання бойових завдань.
- Відсутність інформування та роз’яснення стосовно прав, пільг та гарантій військовослужбовців та членів їх сімей.
- Невиплата одноразової грошової допомоги у зв’язку з отриманням поранення (контузії, травми чи каліцтва).
- Порушення справедливості при розподілі службового навантаження та часу для відпочинку.
- Відмова у наданні медичної допомоги.
- Створення перепон для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) або медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).
- Прояви дискримінації, сексуальних домагань, насильства за ознакою статі.
- Неможливість пройти психологічну реабілітацію.
- Відмова в отриманні або зволікання у наданні документів, які підтверджують участь в бойових діях, поранення, втрату працездатності та інших ушкоджень здоров’я.
- Неповага до особистості, хамство у спілкуванні з боку старших командирів (начальників).
- Не надання статусу учасника бойових дій.
- Черги в медичних установах.
- Відсутність правової допомоги.
- Неможливість продовжити отримання освіти.
- Не надання відпустки.
- Не надання відпустки за сімейними обставинами.
- Несвоєчасне реагування на скарги, звернення.
- Відсутність комунікації військових частин із сім’ями військовослужбовців.
- Відсутність взаємодії військової частини з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (колишніми військкоматами), органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями.
- Прояви нестатутних взаємовідносин.