i-soc@i-soc.org.ua +380 (44) 255-71-07

Доступ до інформації під час війни в Україні

Міжнародне спільне дослідження

Вільям Х. Даттон. 25 липня 2024


ЮНЕСКО та уряд Японії підтримують новий проект з медіаграмотності та доступу до інформації щодо політики в Україні. Проект під назвою "Доступ до інформації та медіаграмотність щодо політики та виборів: Спільне дослідження України" має на меті поглибити розуміння того, як українська громадськість отримує інформацію про контроверсії щодо війни та політики, ступінь довіри до різних медіа та те, як люди адаптують свої медіапрактики в умовах триваючої війни. Проект підтримується ЮНЕСКО та народом Японії, за підтримки Глобального центру кібербезпеки Оксфордського університету (GCSCC).

Povoenni zminy svitovogo poryadku Povoenni zminy svitovogo poryadku

Мої колеги та я підходимо до цього через опитування з вибіркою у 2000 респондентів в Україні. Опитування було розроблено нами і проведено через Rating Group, дослідницьку організацію, що базується в Україні. Метою було отримати уявлення про доступ до інформації та медіаграмотність українців під час триваючої війни після вторгнення Росії в Україну. Опитування буде доповнене якісним дослідженням, проведеним методом глибинних інтерв’ю про медіаландшафт в Україні в цей період. Аналіз опитування та глибинних інтерв’ю надасть нам уявлення про те, як українці отримують інформацію про політику та війну в сучасному контексті інформаційної війни – те, що я б назвав «війною за інформацію».

Результати дослідження будуть широко розповсюджені, і звіт про проект буде опублікований разом із серією коротких звітів про ключові висновки. В результаті дослідження будуть надані рекомендації щодо практичних кроків для України у вирішенні питань, які виникають в сфері медіаграмотності та здатності громадян отримувати надійну інформацію в контексті інформаційної війни. Багато в чому ці рекомендації можуть бути актуальними далеко за межами України, наприклад, для інших країн, які переживають подібні інформаційні війни.

Для проведення цього дослідження ми налагодили міжнародну співпрацю, з чотирма колегами з України. Ця міжнародна команда проводить як якісне кейс-дослідження, так і відповідне опитування про те, як громадськість України отримує доступ до інформації про політику. Вони аналізують, які джерела найчастіше використовуються, який рівень довіри у людей до новин та інформації, а також як медіаландшафт та користувачі Інтернету адаптувалися до життя в умовах інформаційної війни.

Організацією та керуванням нашої команди займається міжнародна організація Portulans Institute, штаб-квартира якої знаходиться у Вашингтоні, округ Колумбія. Команда складається з науковців соціологів Portulans Institute та Глобального центру кібербезпеки Оксфордського університету (GCSCC), Оксфордського інтернет-інституту (OII) та Saïd Business School, а також українських соціологів дослідників з Національної академії Наук України та дослідників з Ірландії та Німеччині. До складу команди входять:

Дослідники:

  • Доктор Наталія Бойко, провідний науковий співробітник, відділ соціальної психології, Інститут соціології, Національна академія Наук України
  • Сергій Дембицький, заступник директора, Інститут соціології, Національна академія Наук України
  • Олена Горошко, професор соціології та державного управління в Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут»
  • Вільям Х. Даттон, директор Portulans Institute, Martin Fellow та науковий співробітник OII, Оксфордський університет
  • Ліза Черненко, кандидат наук в Оксфордському інтернет-інституті та асоційований дослідник в Portulans Institute
  • Доктор Грант Бланк, науковий співробітник з опитувань в Оксфордському інтернет-інституті та старший науковий співробітник Harris Manchester College, Оксфордський університет
  • Микита Петик, фахівець з ІТ права та кібербезпеки, дослідник і докторант KU Leuven, Бельгія, та науковий співробітник Portulans

Цей проект є частиною більшого проекту по Україні:

Це дослідження є одним із багатьох вбудованих кейс-досліджень України, які разом складають проект "Кейс-дослідження України". Інформацію про більший проект та його масштабніші співпраці можна знайти за посиланням: Portulans Institute.

Povoenni zminy svitovogo poryadku Povoenni zminy svitovogo poryadku Povoenni zminy svitovogo poryadku