Комікси українською – мальовничі описи, або мальописи. У всьому світі це надзвичайно розвинений специфічний жанр масової культури, який вже має своїх класиків та сотні тисяч, а то й мільйони назв видань за минулі майже півтори сотні років. Історія українських мальописів набагато коротша, але і у нас в країні вони встигли сформуватися в окремий жанр, що бурхливо розвивається, правда переважно в художній формі. Однак наукових мальописів вкрай мало, бо це ще незвіданий інструмент поширення наукових знань.
Тож «Українська правда» за допомогою Рустема Халілова, Михайла Кригеля, ChatGPT та Pixton ризикнули створити чи не перший соціологічний мальопис разом з директором Інституту соціології НАН України, член-кореспондентом НАН України, д.ф.н. професором Євгеном Головахою, озаглавивши його «Прогнози на 2025 рік у картинках».
Науковець зізнався, що героєм коміксу йому ще не доводилося бути, хоча учасником ряду науково-документальних фільмів прийшлося.
І перше питання до соціолога, як на початок року, було логічним: чи вистачить нашої життєстійкості на 2025 рік? Спираючись на результати досліджень рідного інституту, його директор впевнено відповів: вистачить, навіть і на 2026 рік. Хоча й зафіксував певне зниження: наприкінці першого року повномасштабного вторгнення 12% опитаних були у дистресі (стан сильного стресу), через два роки – уже 27%, тож можна передбачати, що цьогоріч наших співгромадян з дистресом побільшає.
Щодо ставлення суспільства до питання перемовин з росією, то станом на сьогодні третина співвітчизників готова сприйняти перемовини без попередніх умов, цей показник, ймовірно, протягом року збільшиться, проте він не складатиме більшості. Так само більшість поки що проти виборів в умовах війни, що ознаки пожвавлення політичного життя в країні помітні. А нові обличчя в політику можуть прийти з двох найбільш шанованих суспільством соціальних груп – військових та волонтерів.
Професор сказав, що у 2025 році можна очікувати на один консервативний і два радикальних сценарії. Перший – попри заяви новообраного президента США, якщо не вдасться принципово змінити ситуацію, нас очікують виснажливі оборонні бої, втрати частини територій та погіршення психологічного стану населення і ймовірність його може бути 50%. Радикально-драматичний сценарій – якщо позиція керівництва США полягатиме в тому, щоб форсувати завершення війни – ймовірно може завершитися на користь росії. Радикально-ейфоричний – якщо кремль буде опиратися домовленостям – може завершитися значним посиленням поставок зброї Україні та збільшенням санкцій проти росії. Ймовірність цих двох сценаріїв – по 25%.
Українці мають схильність до екстернальності, тобто сподіваються на дію факторів, що прийдуть ззовні, звідси сподівання частини суспільства на «чорних лебедів» - подій, що можуть трапитися зненацька і кардинально змінити ситуацію. Хоча для користі розвитку суспільства треба було б посилювати інтернальність, сподівання на власні сили і дії.
Окрім змістовної частини цього оригінального проекту «Української правди» даний мальопис має цікаві графічні елементи, серйозні і жартівливі. Загалом можна сказати, що цей експеримент вдалий – через таку трохи полегшену форму читачам, особливо молодим, краще «заходить» серйозний зміст. Можна вітати прагнення ІС НАН України та його керівництва не тільки проводити глибокі серйозні дослідження, але й невтомно пропагувати соціологічні знання серед громадськості, навіть ось в таких креативних формах.
Повністю див. на сайті "Української правди" та в розділі науково-популярних матеріалів на сайті Інституту соціології НАН України