В Будинку кіно з успіхом відбулася презентація книг провідних вітчизняних соціологів Євгена ГОЛОВАХИ («Альтернативна соціологія: Словник для неслужбового користування», вид-во «Дух і літера», 2024) та Володимира ПАНІОТТО «Соціологія в анекдотах» («Дух і літера», 2022). Модератором зустрічі був відомий кінодіяч, екс-голова Національної спілки кінематографістів України Сергій Тримбач, який детально і схвально представив аудиторії як книги, так і обох авторів. Судячи з реакції аудиторії, яка заповнила залу, автори були їй добре знайомі та симпатичні.
Євген Головаха, котрий попри суто наукову роботу давно пише короткі художні тексти та афоризми в жартівливо-іронічному стилі, розкрив деякі секрети своєї майстерні, згадав, коли і як він захопився створенням лаконічних афористичних висловів і зачитав декотрі з них, що викликало дружну сміхову реакцію присутніх.
Володимир Паніотто, який на той час був у службовому відрядженні, звернувся до присутніх з відеопривітанням. Свою збірку пан Володимир охарактеризував як книжку для всіх, а твір Євгена Головахи, до якої В.Паніотто написав післямову, – як книжку для інтелектуалів, бо, щоб її розуміти, треба добре знати соціологію. До того ж Є. Головаха сам придумує свої афоризми і анекдоти, а він, Паніотто, їх збирає. Він згадав, що багато років тому вів рубрику «Соціологічний гумор» і помітив, що деякі анекдоти стисло і влучно змальовують певну ситуацію, яку суто науковою мовою треба було б довго і нудно описувати. Причому анекдоти тематично можуть бути віднесені до багатьох соціологічних галузей і проблем. Скажімо, анекдот про контрольну групу: У чоловіка народилась двійня. Священник йому каже: «Приносьте обох, похрестимо». На що батько відповідає: «Ні, принесу одного. Другий нехай буде контрольною групою».
Посміявшись з цього обачного батька-соціолога, із задоволенням відзначимо: обидва шановних автори – і Євген Головаха, і Володимир Паніотто – «контрольної групи» не потребують, бо обидва успішно проживають своє творче життя, обидва є лідерами вітчизняної соціології, добре відомими в Україні і далеко за межами. Сполучаючи наукове і художнє мислення, вони багато років поспіль креативно створюють і успішно реалізують численні проекти. Про два з них – художніх за формою і наукових за змістом – і йшла розмова на даній веселій і серйозній презентації.
Придбати обидва видання можна на сайті видавництва «Дух і літера», а, якщо пощастить, то із автографами авторів.
На світлині: момент презентації.